Rytuał Hammam- starożytny rytuał SPA
Marokański, kosmetyczny rytuał Hammam jest jednym z najlepszych zaprzeczeń tezy, że dominujący prąd kulturowy prowadzi z „centrów” do „peryferiów”. Lokalny, arabski rytuał kosmetyczny stał się w XX wieku jednym z podstawowych zabiegów w europejskich SPA, ze względu na głębokie i skuteczne oczyszczenie skóry trądzikowej, jak i jej „namaszczenie” olejkiem arganowym, któremu ludy berberyjskie przypisywały święte znaczenie....
Pasmo gór Atlas w Maroku najmłodsze góry powstałe w wyniku zderzenia się kontynentalnej płyty afrykańskiej ze śródziemnomorskimi mikropłytami jest najmłodszym pasmem górskim powstałym w wyniku fałdowań alpejskich. Na skraju średniego atlasu w dolinie Malouya znajduje się jedyne w swoim rodzaju unikatowe, wulkaniczne złoża glinki rhassoul. Jej nazwa wywodzi się z arabskiego słowa "ghassala" i oznacza "myć się". Glinka rhassoul znana jest i powszechnie stosowana w kosmetologii marokańskiej od XII wieku do maseczek dla skóry trądzikowej. Glinka ta odgrywa niezwykle ważną rolę w codziennym życiu Marokańczyków. W tradycji arabskiej, po zaślubinach pary młodej rodzina pana młodego daje pannie młodej w prezencie glinkę rhassoul.
Glinka z gór Atlas jest nieodłącznym elementem centralnego w arabskiej higienie rytuału hammam, który składa się z produkcji glinki rhassoul oraz umycia się wedle formuły w publicznej łaźni. Oszałamiające efekty związane z głębokim oczyszczeniem skóry spowodowało, że tradycyjny, lokalny rytuał kosmetyczny stał się modnym zabiegiem kosmetycznych w zachodnich ośrodkach SPA. Odłupane kawałki glinki są wrzucane do wiadra z gorącą wodą i mieszane z kwiatem pomarańczy, lawendą oraz rumiankiem. Powstała w wyniku gotowania papka jest następnie suszona na słońcu przez tydzień. Po tygodniu oczekiwania na wyschnięcie glinki, następowało spotkanie w publicznej łaźni i zbiorowe wykonanie kosmetycznego zabiegu. Nazwa rytuału z języka arabskiego oznacza ciepłą wodę.
Do pielęgnacji cery trądzikowej niezbędny jest olej arganowy. W rejonie Sus między Agadirem a Marakeszem znajduje się „Rezerwat Biosfery Arganeraie”, w którym to znajdują się jedyne na świecie drzewa Arganii żelaznej, zwanej w beduińskiej tradycji „drzewem życia”. To drzewo wpisane jest na listę Światowego Dziedzictwa rosną na terenach górzystych i są niezwykle wytrzymałe na wysokie temperatury dzięki potężnym korzeniom, które sięgają do 30 m w głąb. Dzięki nim drzewa mogą przetrwać najgorętsze miesiące i długotrwałą suszę. Pień drzewa jest charakterystycznie poskręcany co ułatwia kozom wspinać się nawet na czubki drzewa, by zjadać liście i owoce. Olej arganowy jest jednym z najdroższych i najbardziej cenionych olejów na świecie, gdyż posiada najbogatsze właściwości kosmetyczne, odżywcze, regenerujące i odmładzające. Tajemnica oleju, zwanego płynnym złotem Maroka Zawarte w nim związki chemiczne wykazują silne właściwości bakteriobójcze co powoduje eliminację źródła problemu trądzikowego od wewnątrz. Smarując regularnie twarz tym olejkiem można szybko pozbyć się nie tylko trądziku, ale także licznych niedoskonałości skóry, które pozostały jako blizny po poprzednich wypryskach oraz blizny. Olejek arganowy jest w pełni naturalny i nie wywołuje żadnych skutków ubocznych.

Rytuał Hammam łączy w sobie właściwości oczyszczające glinki rhassoul, oleju arganowego oraz czarnego mydła. Pierwszym etapem jest nawilżenie ciała ciepłą wodą w celu otwarcia porów. Następnie, należy wmasować w ciało czarne mydło Savon Noir z oliwy z czarnych oliwek. Czarne mydło można nakładać rękawcą Kessa. Trzeci etap polga na oczyszczeniu ciała ginką rhssoul, którą miesza się z wodą i nakłada cienką warstwą na osuszoną skórę. Ostatnim etapem, nazywanym „namaszczeniem” jest nawilżenie skóry olejkiem arganowym zwanym "płynnym złotem" Maroka. Używany od tysięcy lat przez kobiety marokańskie dla zachowania pięknego i młodego wyglądu olej arganowy posiada właściwości regenerujące i nawilżające skórę Skuteczność działania marokańskich kosmetyków w oczyszczaniu, ujędrnianiu i nawilżaniu skóry trądzikowej spowodował, że rytuał Hammam stał się jednym z podstawowych zabiegów w europejskich i amerykańskich ośrodkach SPA.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Tamanu i Shea- równikowe tradycje w kosmetyce naturalnej

Salto i Vara- ekologiczny połów ryb na Azorach